Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Porównawczy test anten mobilnych.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 00:48   Porównawczy test anten mobilnych.
   admin


Ostatnio wzięło mnie na testy ;) Trochę sprzętu się nagromadziło, chęci są, więc dlaczego nie? :)
Dokładną relację i wyniki opiszę jak zbiorę więcej materiałów i porównań od kilku jeszcze stacji chętnych do pomocy. Teraz mała relacja na szybko:

Mikrofony:
Cel - porównanie jakości modulacji w różnych emisjach, oraz "mocy" tego co słychać w głośniku u korespondenta. Ze względu na skromną na razie liczbę odbiorców z którymi udało mi się poeksperymentować i duuużą rozbieżność w ich ocenach, na opracowanie trzeba będzie poczekać do zebrania większej ilości obserwacji.

Anteny:
Cel - wiadomo - zdolność do wypromieniowania energii i jej odebrania.

Porównywałem Orbitora przede wszystkim z Sirio Performerem 5000 którego używam na swoim prywatnym samochodzie i Presidentem Gammą 90 wożoną przy służbowych wyjazdach. Orbitor posadowiony na 16 cm magnesie, bo tak będzie użytkowany [tak jak... i zamiast Gammy, jeśli będę podróżował autem do pewnej wysokości ze względu na swoją długość ;) ], Performer w dziurze, co z pewnością wpłynęło na wyniki [były też Lemmy i Florida, ale o tym później].

Co do siły sygnału który z anten wychodził, trudno się wypowiadać, bo odbiorcy byli daleko i nie przekraczał on w najlepszym przypadku 1s. Najgłośniejszą modulację udało się uzyskać w przypadku Performera, Orbitor był minimalnie "cichszy", ale też Gamma mimo, że ciut słabsza, wcale nie odbiegała wyraźnie od nich obu.

Przy odbiorze, gdybym nie miał możliwości natychmiastowego porównania, nie byłbym w stanie określić różnic w jakości tych trzech anten [testy przeprowadzałem przy pomocy Kenwooda wyposażonego w podwójne wejście antenowe]. Jedyne co mnie zastanowiło, to barwa przenoszonego dźwięku. Prętowe dawały modulację bardziej ostrą, dźwięczną, dużo krótszy helikal pełniejszą, z większym udziałem basów - zupełnie tak, jakby nadawca korzystał w tym czasie z różnych mikrofonów :niepewny: Nie mam pojęcia jak to wytłumaczyć... Co prawda różnice te dawało się wychwycić przy szybkim przełączaniu się pomiędzy antenami podczas nadawania korespondenta, ale były na tyle wyraźne aby je zauważyć.

OK. Będę miał coś więcej, natychmiast zdam relację :) Może nie będzie to taka "naukowa relacja" jak Okupantów, bo z braku innych możliwości - głównie będzie się opierać na uchu testujących, ale też w ostatecznym rozrachunku, to właśnie ucho jest docelowym odbiorcą tego, co nasz sprzęt jest w stanie z siebie dać.
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-12-2009, 01:32   
   admin


Czas na przedstawienie wyników naszego sobotniego testu. Zrobię to w formie podobnej do tej jak zaprezentowali to Okupanci w swoim wątku.

Nasza lokalizacja to najwyższe wzgórze w rejonie, pod Mikstatem, tuż obok wysokiego masztu telewizyjnego. Na szczęście nie zaobserwowaliśmy negatywnego wpływu jego "działalności" na pasmo 11 m.


Wszystkie grafiki po kliknięciu otwierają się w powiększeniu.


Uczestnicy testów nie wiedzieli z jakimi antenami mieli do czynienia. Znali tylko ich numery porządkowe.

W teście wzięły udział następujące stacje:

Z Kalisza - arekscenic i moreq

Z Ostrowa - Maraton, dysponujący dokładnym sprzętem pomiarowym.

Pod sam koniec testów dołączył jeszcze Snake. Aby nie komplikować, nie został ujęty w tabeli. Jednak jego raporty zostały uwzględnione do uśrednionych danych z wykresów.

Kolega moreq będący w najgorszej lokalizacji, pracujący na Boomerangu po przeciwnej stronie kamienicy i do tego zasłoniętym od naszej strony przez wysokie budynki, w zasadzie odbierał nas w okolicy 1s przy większości anten. Trudno powiedzieć jakie były faktyczne różnice. Dlatego siła sygnału jaką nam przekazał została zmodyfikowana przez uwzględnienie czytelności transmisji.



Anteny były montowane w tym samym miejscu, w dziurze w dachu, za pomocą odpowiednich przejściówek jeśli było trzeba.

Poniżej wyniki z powyższej tabeli, uśrednione i sprowadzone do takich proporcji, aby były wyraźniej widoczne różnice pomiędzy antenami. Na wykresach nie uwzględniono króciaków Floridy i Georgii.

Tak słyszały nasze anteny:



A tak słyszeli nasi rozmówcy:



Ciekawe porównanie jak to wyglądało u Maratona wyposażonego w najdokładniejszy sprzęt:



Podobnie jak po teście Okupantów wypada napisać, że pewne prawdy się potwierdziły, trochę niespodzianek było. Czy inne mity upadły? Odpowiedzcie sobie sami.

Ale jeszcze jedno. Testy odbywały się w warunkach i na sprzęcie, jak i były prowadzone przez operatorów którym daleko do ideału. W związku z tym należy je traktować jedynie poglądowo i w żadnym razie nie można traktować ich z naukową powagą.


Podziękowania dla shrekolo - za notatki i bieganie z antenami, bez którego wszystko nie odbyłoby się tak sprawnie. Kilka zdjęć z jego aparatu:



 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-12-2009, 08:12   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Tym oto sposobem znowu mam o czym myśleć i będę kombinował następny test anten na wiosnę ;)
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 07-12-2009, 12:50   
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060


Cieszę się ze moja AT71 wypadła nie najgorzej :)

A oglądając dane można dojśc do wniosku że krótkie anteny nadają się do może słuchania. Tylko z nadawanie to już kiepsko.
_________________
 
 
max 



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 86
Wysłany: 07-12-2009, 14:05   

Z tekstu wnioskuję, że R oznacza odbiór u ya1 a T u kolegów na bazówkach? Nie wydaje mi się aby Florida tak słabo odbierała w porównaniu z nadawaniem. Mam taką i nie mam kłopotu z dowołaniem się do tego którego słyszę. Ogólnie bardzo podoba mi się ta antena. Nie widzę większych róznic w odległości na jakie rozmawiam w porównaniu z poprzednim zestawem. Przydał by się dokładniejszy test z uwzględnieniem większej ilości anten o niewielkiej długości.
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 07-12-2009, 17:53   

max napisał/a:
Nie wydaje mi się aby Florida tak słabo odbierała w porównaniu z nadawaniem. Mam taką i nie mam kłopotu z dowołaniem się do tego którego słyszę


No właśnie dlatego że ona lepiej nadaje niż słyszy... :]

Suselu, myśl... i jedziemy w teren. ;)
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-12-2009, 18:01   
   admin


Góral napisał/a:
ona lepiej nadaje niż słyszy

A nie odwrotnie?
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 07-12-2009, 18:45   

ya1 napisał/a:
A nie odwrotnie?


Skoro nie ma problemu z dowołaniem się do tego, kogo się słyszy... to raczej nie odwrotnie. Bo jakby nie słyszał, to po co miałby wołać... :haha: :haha:
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-12-2009, 18:51   
   admin


Helikale raczej lepiej słyszą niż nadają. Tak też wynika z mojego doświadczenia.
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 07-12-2009, 18:57   

Ale twoje doświadczenie zaprzecza doświadczeniu Max'a. On się dowołuje, ty nie. :P ;)
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-12-2009, 19:13   
   admin


Dowołuje się do tych których słyszy. A z jakich anten oni nadają? Chłopaki w autach mają przecież "pierwszorzędne" instalacje ;)
 
 
 
max 



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 86
Wysłany: 08-12-2009, 21:38   

Góral napisał/a:
Ale twoje doświadczenie zaprzecza doświadczeniu Max'a. On się dowołuje, ty nie. :P ;)

To żadne doświadczenia. Trudno tu mówić o miarodajnych testach na drodze. Chyba tylko pomiar natężenia pola wokół anteny byłby jedynym dokładnym wskazaniem jej jakości.

A z drugiej strony jak sprawdzić czy dalej się można dowołać czy słuchać? Rozmawiając z kimś co ma lepszą antenę czy gorszą? Bo jak taką samą, to obie będą się słyszały tak samo/

Przykładowo kogoś z anteną bazową słyszę daleko dalej niż sam się mogę do niego dowołać z mobila. Nawet jeśli dysponuję nie wiem jak dobrą anteną na aucie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka