Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Mikrofony do TRX-ów KF.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 01:08   Mikrofony do TRX-ów KF.
   admin


W tej chwili przy moim Kenwoodzie mam najzwyklejszy, najprostszy standardowy mikrofon MC-43C.

Ceny porządnych mikrofonów do sprzętu krótkofalarskiego przyprawiają o ból głowy ;) Chciałbym poeksperymentować z mikrofonami dedykowanymi do pracy w CB. Przy zachowaniu zakresu impedancji podanej przy radiu, nie powinno chyba być przeciwwskazań?

Wykombinuję sobie jakąś przejściówkę, żeby za każdym razem nie być zmuszanym do przelutowania wtyczek.
 
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 27-11-2009, 12:33   

Wiesz Jarek, najgorsze jest to że sprzęt KF nie jest taki dobry jak sie wszystkim wydaje, każdy się wyśmiewa z radia za 500zł w stosunku do radia za 10000zł a to radio za 500zł w swoim wąskim paśmie jest bez konkurencji. Po dodaniu DSP i wzmacniacza mocy żadne radio w żadnym przedzile cenowym nie jest w stanie konkurować z takim np. jacksonem.
Mikrofon trochę poprawi modulacje ale nie tak bardzo jak w radiu CB, bo radia CB są doprocowywane już kilkadziesiąt lat a radia KF przeszły niewiele przemian w części radiowej). Inną sprawą je też to że CB radiowcy w większym procencie udoskonalają swój sprzęt aby uzyskać ekstremalne osiągi a krókofalowcy w większym procencie robią zwykłe łączności dla ich ilości. Firmy produkujące sprzęt dokonują zmian aby zadowolić daną grupę a krókofalowcą niestety mniej zależy na parametrach w praktyce, są to głównie bogaci ludzie patrzący na możliwie zaawansowane oprogramownie i wyświetlacz niestety. Oczywiscie jak zwykle mam inne zdanie niż większość i spotkam sięz negatywnymi ocenami ale jedna prawda jest niepodwarzalna - z faktami się nie dyskutuje a fakty są takie że więszkość stacji CB ma lepsze parametry radiowe niż więksozść stacji multi KF.

ps. mnie tez to boli że jak 'gadam' z krókfalowcami naburmuszonymi z zachwytu nad sobą to często nie mogę zrozumieć co mówią tak mają dobity sprzęt a u CB radiowców zdarza się to znacznie żadziej (nie dotyczy to wulgaryzatorów w autach).

Ekperymentuj Jarku bo to co daje fabryka jest mocno niedopracowane , same radia również niestety i one tu stanową 'wąskie gardło'.
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 27-11-2009, 14:03   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Jarek, moja 450-tka hula na znanym Ci Astaticu i przyznam, że radzi sobie bardzo ładnie [żałuj, że się go pozbyłeś :] ]. Oczywiście dotyczy to modulacji SSB, bo z praktyki wiesz, że do AM i FM nie specjalnie owy mikrofon się nadaje. Znam również przypadek używania z Kenwwodem Pan'a DM-432MT [ tu masz pole do popisu ;) ] i również chodzi ten zestaw wyśmienicie. Zakasaj rękawy i do dzieła :D
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 27-11-2009, 16:35   

Defcio napisał/a:
Oczywiscie jak zwykle mam inne zdanie niż większość i spotkam sięz negatywnymi ocenami ale jedna prawda jest niepodwarzalna - z faktami się nie dyskutuje a fakty są takie że więszkość stacji CB ma lepsze parametry radiowe niż więksozść stacji multi KF. Mikrofon trochę poprawi modulacje ale nie tak bardzo jak w radiu CB, bo radia CB są doprocowywane już kilkadziesiąt lat a radia KF przeszły niewiele przemian w części radiowej)


A to ciekawe stwierdzenie. Problem w tym że dla ciebie CB ogranicza się do A3E, która to emisja jest na pasmach amatorskich w zasadzie nieużywana. I w której faktycznie mało któy KF sobie radzi. Ale uogólnianie jest z twojej strony co najmniej nadinterpretacją. Porównaj pozostałe emisje z uwzględnieniem sposobu użycia.

Defcio napisał/a:
Firmy produkujące sprzęt dokonują zmian aby zadowolić daną grupę a krókofalowcą niestety mniej zależy na parametrach w praktyce, są to głównie bogaci ludzie patrzący na możliwie zaawansowane oprogramownie i wyświetlacz niestety.



Def, przestań, bo zajadów dostanę. Posiadasz jakieś badania pozwalające na głoszenie tak karkołomnych tez?
Sprzęt KF jest owszem drogi, bo właśnie ta grupa wymaga zdecydowanie wyższych standardów od użytkowników cb. Jest bardziej świadoma, więc nie da się spuścić jakimś tam ASC. Dlaczego urządzenia cb mają SQ sygnałowy, a nie szumowy? Bo jest tańszy, a na 19 nikomu nie przyjdzie do głowy zauważyć różnicę. Natomiast taki np. elekraft konstruowany jest głównie wedle wskazówek użytkowników. Pomijam drobiazg że nowy egzemplarz przychodzi do ciebie jako worek elementów do samodzielnego montażu.
Popracuj sobie z dużym spleterze, zrozumiesz wówczas czym jest dobry, selektywny odbiornik pozwalający na zagęszczenie stacji co 2khz.
Znajdź urządzenie z dobrym dsp, bo nie wystarczy wrzucić do radia reduktor szumów DNR, aby głosić iż rx ma zadowalające parametry.

btw.
Nie zajmuj się nadajnikiem, bo to najmniej ważna część stacji.

ya1 napisał/a:
Chciałbym poeksperymentować z mikrofonami dedykowanymi do pracy w CB


Przesadzisz z wzmocnieniem, skończy się na przewaleniu modulatora.
Nie zawracaj sobie głowy pasmem 11m i AM, bo twoje radio nie do tego zostało skonstruowane.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 17:41   
   admin


Oczywiście, że nie do tego, jednak martwi mnie, że na 11 m [bo na innych z oczywistych względów nie sprawdzę] jest gorszy w każdej emisji przy porównywalnej mocy. Dopiero podkręcenie POWER daje przewagę radiu KF. Różnicy tej nie ma również przy używaniu w CB zwykłego mikrofonu dynamicznego bez wzmocnienia [oryginalny]. Wniosek i pytanie zarazem - lepiej iść z większą mocą, czy lepszą modulacją?

Nie byłoby problemu, gdyby w KF nie stosowano mikrofonów ze wzmocnieniem. Ale ponieważ takie istnieją, dlaczego nie spróbować?

marti101 napisał/a:
żałuj, że się go pozbyłeś

Zaposiadam drugi taki sam :P Okazja czyni...nabywcę ;)

Żeby nie było karkołomnych tez, przy najbliższej okazji przeprowadzę dokładniejsze porównania obu rodzajów urządzeń. Jeśli nie przekona kogoś różnica pracy na 11 m, testów mogę dokonać na 10 m. Mi tam bez różnicy :cwaniak:
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 27-11-2009, 18:12   

ya1 napisał/a:
Dopiero podkręcenie POWER daje przewagę radiu KF.


W takim razie imo możliwości są dwie:

a). albo nie potrafisz sobie poradzić z ustawieniami swojego urządzenia.
b). urządzenie wymaga wizyty u doktora.


ya1 napisał/a:
Różnicy tej nie ma również przy używaniu w CB zwykłego mikrofonu dynamicznego bez wzmocnienia [oryginalny].



Jestem zaskoczony. Nie miałem tego typu problemów w żadnym z używanych trx'ów.
Była to jedynie kwestia znalezienia odpowiednich ustawień. I tak np. w ft-857 zrezygnowałem z używania dsp w torze nadawczym.

ya1 napisał/a:
Wniosek i pytanie zarazem - lepiej iść z większą mocą, czy lepszą modulacją?



Hehe... to zależy. Najlepiej mieć oczywiście obie połówki jabłka.
Bo o ile np. na 80 lokalnie (czyt. po SP) możesz spokojnie pracowac qrp, to już aby zrobić np. JA musisz mieć z czym wyjść. I z czego...
Z kolei na 10m można spokojnie Europę robić małą mocą, a jak dobrze "powieje", to i PY zrobisz. ;)


ya1 napisał/a:
przeprowadzę dokładniejsze porównania obu rodzajów urządzeń.



A przeczytałeś już manuala od swoje kenia? :]
Ostatnio zmieniony przez Góral 27-11-2009, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 18:31   
   admin


Nawet sobie przetłumaczyłem :dokuczacz: Nie taki diabeł straszny jak go malują. Radio nie jest tak skomplikowane, jak instrukcja do niego ;)

Góral napisał/a:
W takim razie imo możliwości są dwie:

a). albo nie potrafisz sobie poradzić z ustawieniami swojego urządzenia.
b). urządzenie wymaga wizyty u doktora.

Biorę pod uwagę wszystkie trzy możliwości :P Również tą moją :)

ya1 napisał/a:
Różnicy tej nie ma również przy używaniu w CB zwykłego mikrofonu dynamicznego bez wzmocnienia [oryginalny].

Może źle napisałem. Różnica jest widoczna przy używaniu mikrofonu ze wzmocnieniem w radiu CB.
 
 
 
Student 



Znak KF: SP3HSZ
QTH lokator: jo81fu
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 334
Skąd: Leszno/Trzebiny
Wysłany: 30-11-2009, 23:01   
   expert


Góral napisał/a:
albo nie potrafisz sobie poradzić z ustawieniami swojego urządzenia.
TS-570 to wyjątkowo wredna maszyna jeśli chodzi o ustawy....Spróbuj DM432MT taki stosowałem z 570 i pracowało nawet ciekawie... W AM i SSB.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 30-11-2009, 23:16   
   admin


Jak tylko dostanę odpowiednią wtyczkę, zrobię przejściówkę do testów i dam znać co z tego wyszło. Sprawdzę po kolei wszystkie mikrofony jakie mam. Bólu nie będzie jeśli nic nie podpasuje, ale jak się uda, to będę zadowolony.
 
 
 
Adrian 



Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 21
Skąd: Poland
Wysłany: 02-12-2009, 11:17   

Śmiało możesz próbować zastosować każdy pasujący mikrofon do swojego radia. Przy odpowiednich ustawieniach nie powinieneś mieć kłopotów z modulacją.
_________________
73 dla wszystkich :)
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 02-12-2009, 21:22   
   admin


marti101, możesz mi podać jak podłączyłeś Astatica pod poszczególne piny wejścia mikrofonowego?

Zrobiliśmy z kolegą [a właściwie kolega zrobił, ja wolałem to zlecić fachowcowi :] ] przejściówkę z czterech pinów na osiem i chyba coś nie tak podpięliśmy, bo TX w ogóle nie reaguje. Ale może dlatego, że w mikrofonie oryginalnym jest połączony z 8 pinem, a u nas jest on wolny. Tyle, że 7 masuje z 8 a ten mam podłączony. Czyli masa jest. :niepewny:

EDIT

Jest OK. Robione na szybko, a nie wziąłem radia ze sobą aby sprawdzić na miejscu. Jedna żyła puściła wewnątrz kabelka. Może jak zgiąłem wkładając do kieszeni gotową przejściówkę.

Jutro sprawdzę jak radio grzmi z innymi mikrofonami.

EDIT2

Wyniki "badań" nad mikrofonami CB stosowanymi do radia KF są tutaj.

Wniosek: nie ma żadnych problemów z takim zastosowaniem, przynajmniej w przypadku mojego transceivera.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka