Jarku podepnę się pod temat. Czy do zrobienia dipola nadaje się tzw PKL'ka http://allegro.pl/item811...aktury_vat.html Ogólnie propozycja jest taka żeby z jednej długości kabla wykonać dipol na 2 pasma skracając jedną żyłę. To kombinowanie ma za zadanie zmniejszenie ilości rzucających się w oczy przewodów na dachu.
PKL'ka oczywiście nadaje się na antenę. Mój dipol jest z niej wykonany.
Zastanawiam się tylko jaki wpływ będą miały obie żyły jedna pod drugą ( bo rozumiem że taka jest idea) na siebie w czasie nadawania. Czy element bierny nie zacznie rezonować, zakłócając charakterystykę promieniowania.
Jest wprawdzie konstrukcja dipola wielopasmowego, ale jego budowa jest inna niz to o czym ja myślę że ty myślisz...
Wbrew nazwie nie jest to antena typu Windom tylko typowy dipol asymetryczny bardzo podobny do anteny FD4.
Prawdziwa antena Windom zasilana jest pojedynczym przewodem w 1/3 długości i jest anteną wysokoomową wymagajacą przeciwwag, a przynajmniej dobrego uziemienia.
Carolina Windom pracuje podobnie jak zwykły dipol asymetryczny z tym, że promieniuje w dwóch płaszczyznach. Cześć pozioma z polaryzcją poziomą, a ćwierćfalowy odcinek kabla koncentrycznego w płaszczyźnie pionowej.
Antena jest tak samo wrażliwa na wysokość zawieszenia jak dipol asymetryczny i jej oporność wejsciowa na różnych pasmach może się bardzo zmieniać przez co uzyskanie wlaściwego dopasowania jest trudne. Przy niewłaściwym dopasowaniu antena może powodować zakłocenia tvi.
[cyt. ze strony sp8gsc]
Źródła podają, że w dipolu wielopasmowym z rys. Tomka, promieniują tylko ramiona będące w rezonansie, więc nie zachodzi obawa o wzajemne oddziaływanie.
Inny rysunek takiego dipola.
Co innego, gdyby tylko zwyczajnie skrócić jedną żyłę plecionki PKL-ki i tak to powiesić [tak myślałeś, że Jola myślała? ]. Wtedy mogą wyjść cuda
Jarku, ja to zrozumiałem w taki sposób: pkl jest przewodem dwużyłowym. Rozwieszamy dipola bez rozdzielania żył, z czego jedna z nich jest skrócona do długości innego pasma. I tak w obie strony.
Z tym że zastanawiam się czy nie lepiej w tym wypadku pomyśleć o w3dzz. Długość podobna do dipola i wielopasmowość.
Jak zawsze i wszędzie napisałam skrótem. Zdecydowanie dipol wielopasmowy. Tak, jedna żyła któtsza. Tak zastanawiające jest jak się będzie zachowywać taka konstrukcja. Nasze podejście jest takowe że koszt całości około 70 zł a kolejne doświadczenie gotowe.
Zerknijcie na przykładowy dipol na 2 pasma. Też jedna linia pod drugą, przestrzeń kilku mm.... Jeśli jedno pasmo jest aktywne to chyba te drugie nie ma aż tak ogromnego wpływu? Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli takowy popełniłam, poproszę.
Jola
Jeszcze dopiszę że takie kombinowanie spowodowane jest "dziewiczym" stanem na dachu i brakiem możliwości przyczepienia wielu odciągów. Poczekam cierpliwie do wtorku na Wasze dywagacje i będziemy robić dipol na zasadzie prób i błędów =)
Jola
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 22-11-2009, 23:23
Jak zachowa się dipol przy tak blisko położonych ramionach, do tego splątanych ze sobą? Hm... To co na zdjęciu to Twoja/Wasza konstrukcja? Coś więcej? Balun w środku? Maszt metalowy?
Tak w środku jest balun. Maszt metalowy. Ya jak będziesz obok mojego bloku to ujrzysz moc takowych dipoli u moich sąsiadów. Mam więcej zdjęć ale jest na nich właściciel a nie pytałam Go o zgodę na wklejkę więc tyle musi wystarczyć. We wtorek więcej będę wiedzieć to skrobnę na forum.
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 22-11-2009, 23:37
Skoro masz tyle tego dookoła to znaczy, że konstrukcja przetestowana i masz świadomość tego jak działa. W takim razie dlaczego pytasz, zamiast zdać relację z własności użytkowych?
Dlaczego? Po to jest forum, w moim rozumieniu dokładnie po to istnieje żeby rozmawiać. Pytałam dokładnie o PKL'kę z racji tego że nikt z moich znajomych jej nie ma w takiej konstrukcji.
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 23-11-2009, 00:33
orba napisał/a:
Ya jak będziesz obok mojego bloku to ujrzysz moc
Or tak myślałem, że skądś to znam
orba napisał/a:
Pytałam dokładnie o PKL'kę
PKL w/g ogólnie powtarzanych opinii, jest jednym z lepszych materiałów na antenę.
orba napisał/a:
obok mojego bloku to ujrzysz moc takowych dipoli u moich sąsiadów
Po mojemu, to w związku z tym powinnaś wiedzieć więcej o tej konkretnej konstrukcji niż my tu wszyscy razem wzięci. Stąd moje pytanie, dlaczego pytasz, zamiast się tą wiedzą pochwalić...
My możemy tylko gdybać i teoretyzować, czy taka bliskość ramion będzie w nich indukować wzajemne oddziaływania czy nie. A z relacji sąsiadów masz wiarygodne informacje.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum