Wzorując się na powyższych rysunkach, na ostatni zlot przerobiłem na szybko mojego dipola 80 m, tak aby pracował również na pasmach 40 i 20. Sposób oczywiście najprostszy, czyli przez dodanie nowych ramion do obecnej pojedynczej pary o długości ok. 19,5 m.
Przyciąłem odpowiednio po dwie pary przewodów po ok. 10 i 5 metrów. Dodałem trochę naddatku z każdej strony, tak aby mieć z czego zrobić regulację na ew. strojenie. Biorąc pod uwagę warunki terenowe, rozwiesiłem tak wykonaną antenę w nieregularny parasol, co wydawało mi się lepszym rozwiązaniem niż umieszczanie jednego ramienia pod drugim. Najpierw podłączyłem do baluna każde z par przewodów oddzielnie. Okazało się, że pomimo dania większej długości niż wymagana, anteny stroją powyżej swoich pasm. Czyli są zdecydowanie za krótkie...
Wydłużyłem, na ile pozwalał mi nadmiar przewodów, ale ramiona pracujące na 20 i 40 m dalej pozostały "za krótkie". Ponieważ nie miałem już innych kabelków, podłączyłem wszystkie przewody razem do baluna 1:1 i ponownie sprawdziłem jak antena się stroi. Okazało się ku mojemu zdziwieniu, że ramię na 80 m nie zmieniło swoich "właściwości", za to oba krótsze przeskoczyły z minimum SWR na częstotliwości poniżej swoich pasm. Magicznym sposobem połączenie przewodów w jednym punkcie wydłużyło antenę i w zasadzie trzeba by, ją na powrót skracać.
Ponieważ jednak swoje "badania" z braku odpowiedniego sprzętu prowadziłem na mierniku wbudowanym w radio i trudno mi było powiedzieć gdzie tak naprawdę poszczególne ramiona mają swoje rezonanse, zostawiłem wszystko tak jak jest. Skrzynka antenowa bez problemu dostrajała druty, a już pobieżne przesłuchanie częstotliwości wykazało, że na pasmach "dzieje się"...
I rzeczywiście. Następne dni wykazały, że tak wykonany dipol wielopasmowy w pełni zasługuje na szacunek. Doskonale spisuje się na każdym ze swoich pasm, a nawet bez problemu daje się na nim pracować na 21 MHz.
Ciekaw tylko jestem dlaczego po połączeniu tak mocno zmieniła się impedancja krótszych ramion skoro w części na 80 nic się nie zmieniło? Czy słusznie się domyślam, że jakiś wpływ na to może mieć fakt, że krótsze ramiona zostały wykonane z cieńszego przewodu niż te najdłuższe? W zasadzie przy prądach tak wielkiej częstotliwości może tu wchodzić w grę cała masa zjawisk elektrycznych...
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 05-05-2010, 02:45
W radiu masz wejście 50 Ω, więc fider też taki.
Z doświadczeń jakie zebraliśmy na obu zlotach na których ta antena była wykorzystywana wynika, że radzi sobie wyśmienicie. Tak przynajmniej można wnosić po raportach jakie idą w obie strony. Stroi nie tylko na tych pasmach na jakie wskazywałyby długości ramion, ale też na 18, 21 i 28 MHz.
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 20-05-2010, 20:29
Cytat:
ya1 napisał/a:
Magicznym sposobem połączenie przewodów w jednym punkcie wydłużyło antenę i w zasadzie trzeba by, ją na powrót skracać.
O ile zmienia się potrzebna długość ramion takiego wielopasmowego dipola?
Trudno powiedzieć. W zasadzie przy każdym rozwieszeniu w nowym miejscu "dopasowanie" anteny się zmieniało. Na ile ma na to wpływ połączenie przewodów, warunki terenowe lub sposób rozwieszenia [mniejszy czy większy kąt rozwarcia ramion w inverted V] - nie wiem.
Informator Krótkofalowca podaje, że w przypadku "odwróconego V" wydłużenie to powinno wynosić 1,05, a impedancja przy rozwarciu 90° zbliża się do 50Ω. Jednak jeśli chcesz powiesić antenę na stałe i tak musisz dobrać wszystkie parametry doświadczalnie.
Pytanie tylko, czy będziesz dopasowywał SWR czy rezonans...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum