Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Radio, Antena, zasilacz -Zakłócenia?
Autor Wiadomość
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 24-06-2010, 14:20   Radio, Antena, zasilacz -Zakłócenia?

Witam!
Mam kilka problemów i pytań.
Po pierwsze, kupiłem zasilacz do CB, niby miał nie dawać zakłóceń, wszystko pięknie. Zasilacz podłączyłem do Alana 38 + do tego hustler ic 100 na metalowym parapecie (nie miałem na czym... :niepewny: ). Po odpaleniu słychać wyraźnie ludzi ale słyszę również jakby zakłócenia, wszystko w filmie który załączam (stukanie w tle). Antena sprawna, wczoraj wymieniałem kabel.
Drugie pytanie, mam lokal,warsztat, w którym chcę zrobić bazę CB, mamy już alana, chyba zasilacz... (nie wiem, czy to on daje zakłócenia, jeżeli on krótki jego jest żywot) i teraz poszukuje anteny, widziałem jak koledzy robili takie turystyczne dipole ( między innymi Ya1 ), opinie były bardzo dobre, mam też ofertę anteny 5/8 fali tylko, że jest ona droga. Czy warto robić tą antenę samemu? Jeżeli tak, to mogę liczyć na Waszą pomoc?
Ostatnia sprawa, czy antena do alana 38 (taka jaka była od nowości) jest lepsza niż jakiekolwiek inne (małe helikale)? Jeżeli ktoś ma taką antenkę, która będzie pasowała do alana i chce sprzedać proszę o kontakt!

Link do filmu : http://kalka06.wrzuta.pl/...FdLcz/bez_nazwy

[EDIT] Staraj się używać polskich znaków, wtedy wygodniej czyta się posty ;)
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 24-06-2010, 15:38, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 24-06-2010, 14:47   

Ręczniak nie jest zbyt dobrym radiem to testów zakłóceń. Wiem z doświadczenia. Zbiera dużo więcej śmieci niż zwykłe, tanie, mobilne CB.
 
 
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 24-06-2010, 15:05   

Moper
Dzięki :)
Dodałem właśnie film. Proszę o odpowiedź również innych userów. Czy ktoś wie, czy te zakłócenia są normalne w tym alanie? W aucie działa dobrze.
Ale się marti101 narobiłeś... ;) Sorki za błędy :)
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 24-06-2010, 15:28, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 24-06-2010, 15:35   

To niech teraz bardziej doświadczeni się wypowiedzą od czego to terkotanie. Nie znam tego radia, ale to normalne, że ten wyświetlacz tak gaśnie?
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-06-2010, 15:57   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Z wyświetlaczem nie pomogę, bo nie miałem tego sprzętu. Te trzaski to niekoniecznie przez zasilanie wchodzą, spróbuj uruchomić radio na bateriach podłączone do anteny w tym samym miejscu i wtedy zobaczysz, czy też będziesz miał te zakłócenia.
Ostatnio zmieniony przez susel 24-06-2010, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 24-06-2010, 19:39   

Zakłócenia były z anteny, zasilacz jest OK. Wyświetlacz radia przygasa, to normalne, to fukcja oszczędzania energii. Poproszę o odp. na reszte pytań :)
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-06-2010, 21:31   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Jeżeli tylko masz miejsce, żeby rozwiesić dipol, to jak najbardziej na początek proponuję zrobienie takowego i rozwieszenie jako inv V.

Co do anteny 5/8λ to owszem jest możliwe jej zrobienie we własnym zakresie, jednak koszta mogą przekroczyć wartość używanej anteny na rynku wtórnym. Z prostych i tanich konstrukcji możesz jeszcze wykonać Rybakova (1/2λ na wędce), bądź też prostą drutową 1/4λ.

P.S. Wpisz dokładniejszą lokalizację w profilu, może się okaże, że któryś z naszych bardziej doświadczonych forumowiczów mieszka gdzieś blisko Ciebie i będzie mógł Ci pomóc.
Ostatnio zmieniony przez susel 24-06-2010, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 24-06-2010, 22:48   

Czy taki alan 38 + dipol będzie ładnie współgrał? Dipol jak wysoko ma być? Czy ktoś doświadczony mógłby taki mi wykonać? Nie chcę zrobić czegoś źle, a jeden mały błąd może sprawić, że anenka nie będzie działać jak trzeba :niepewny:
Pozdrawiam :)
Lokalizacja k.Płocka
Ostatnio zmieniony przez Kr00 24-06-2010, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-06-2010, 01:18   
   admin


Wykonanie dipola jest dużo prostsze niż myślisz :tak: Po skończeniu roboty wstyd Ci będzie tej prośby o pomoc w wykonaniu ;) Opis "produkcji" zapewne już znalazłeś na forum. Możesz zrobić z balunem 1:1, zwykłym symetryzatorem powietrznym nawiniętym z koncentryka, lub na początek w ogóle bez tego. Choć efekty pracy takiej anteny będą nieco gorsze. Szczególnie jeśli już wiesz, że masz tam w swojej okolicy sporo zakłóceń.

Antena bazowa typu 5/8 λ jest najlepszym z możliwych rozwiązań antenowych w przypadku prostych instalacji bazowych. Ale... Wszytko zależy od celów, możliwości i współpracującego sprzętu.

Ręczniaki mają to do siebie, że są przeznaczone do pracy z krótkimi antenkami, w związku z tym ich czułość musi być dość duża. Bo taka mała antena sama w sobie jest dość "głucha". Radio które musi być jak najmniejsze nie ma za wielu układów filtrujących, które przy takim baciku nie są niezbędne.

Problem zaczyna się kiedy do ręczniaka podpinasz dłuższą, bardziej sprawną antenę. Ona zbiera dużo więcej [sygnałów pożytecznych, ale też wszelkiego rodzaju elektronicznego śmiecia], a radio przestaje sobie z tym radzić. Stąd Twoje kłopoty. Szczególnie objawiające się w środowisku zurbanizowanym. Podłączanie w takich warunkach jeszcze dłuższej anteny niż mobilna której użyłeś, może [a raczej musi] przynieść opłakane [odsłuchowo] rezultaty.

A tak a propos... jak duży jest ten parapet? Jak znam życie może być trochę za mały aby być dobrą przeciwwagą do Hustlera.

Jedyna racja która przemawia za wykonaniem np. dipola do użytku z ręczniakiem jest ta, że używasz go na wypadach plenerowych, gdzie poziom okolicznych zakłóceń jest zerowy. Wtedy możesz w pełni cieszyć się zaletami swojego radia. W mieście lub w okolicy z czymś co sieje... nigdy nie będziesz zadowolony.

Moja rada: Zwykłe radio samochodowe sprawdzi się o niebo lepiej niż ręczniak w pracy z domu z podłączoną anteną bazową. Jeśli już samochodowe [bo typowe radio bazowe to na początek spory wydatek], to szukaj używek produkowanych w starej dobrej technologii. Obecnie dostępna tania chińszczyzna może się okazać mniej odpowiednia niż "dziadek" Alan 38 :]

Żeby nie było, że leci tylko krytyka :P Sam Alan 38 jest najlepszym znanym mi ręczniakiem CB jaki miałem w ręce i chyba każdy się z tym zgodzi. Pod względem jakości pracy [nadawanie, odsłuch] wali na kolana sporo współczesnych radiotelefonów [i to wcale nie mówię o ręczniakach].

Podobnie jego antena. Jej parametrom ustępuje może jedynie półmetrowy Hyflex. Każda oryginalna antena obecnych ręczniaków jest DUŻO gorsza. Do swojego Inteka 520 [zamieniłem Alana tylko dlatego, że był za duży do wożenia na rowerze] używam właśnie tej od Alana 38.

Co do linku. Mam takie wrażenie, że terkotanie które słychać na Twoim filmie, pochodzi gdzieś z pobliża, bo nie są to typowe zakłócenia jakie zwykle uprzykrzają życie radiowcom. Podejrzewam, że gdzieś pracuje jakieś urządzenie, które powoduje takie efekty. Czy ten terkot słuchać 24h/dobę? Jeśli mam rację, to pewnie tylko w godzinach "urzędowych" [chyba, że to ustrojstwo u kogoś w domu].

Jeśli przeszedłbyś się po swojej miejscowości z ręczniakiem w ręku, szybko zlokalizujesz winowajcę, po sile odbieranego sygnału.


Kr00 napisał/a:
Lokalizacja k.Płocka

Zdaje się, że kolega jarko jest najbliżej Ciebie :oczami:
 
 
 
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 25-06-2010, 10:07   

Wstyd się przyznań, ale terkotanie to chyba była wina złego zarobienia wtyczki,po poprawieniu i sprawdzeniu w innej lokalizacji było ok. Sprawdzałem Alana na zgaszonym silniku w samochodzie (na dachu Lemm Eagle at1000) Działał b.dobrze. Szczerze, to nie wiem jak się zabrać do tego dipola. Tak jak mówisz (Ya1), radio bazowe to drogi wydatek, więc dlatego wybrałem tego Alana. Mam takie pytanie do Ya1, używałeś Alana 38 na akumulatorkach? Jakie to były akumulatory? Na ile starczały?

Co do opisu dipola, balunu ( różnie na to mówicie... :niepewny: ) to znalazłem tylko opis z użytkowania anteny. Czy ta antena musi być jakoś wysoko?

Czy ktoś ma może oryginalną antenkę od Alana 38? Chętnie kupię :)

Pozdrawiam :)
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-06-2010, 11:34   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Kr00 napisał/a:
balunu ( różnie na to mówicie... :niepewny: )


BALUN (BALanced - UNbalanced) to nic innego jak symetryzator antenowy. Opisy różnego rodzaju symetryzatorów prądowych i napięciowych są w dość obszernym wątku na forum.


Kr00 napisał/a:
znalazłem tylko opis z użytkowania anteny


Góral napisał tutoriala na temat budowy takiego dipola.


Kr00 napisał/a:
Czy ta antena musi być jakoś wysoko?


Najlepiej by było, gdyby końce ramion anteny nie schodziły niżej niż 1/2 fali (5,5m dla CB) od ziemi, jednak można przyjąć, że poprawna praca będzie już od 1/4 fali (2,75m dla CB) od powierzchni ziemi. Reasumując ideałem byłoby powieszenie takiego dipola jako inv. V na maszcie o wysokości powyżej 9,5m ;)
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-06-2010, 12:05   
   admin


Kr00 napisał/a:
Szczerze, to nie wiem jak się zabrać do tego dipola.

Kr00 napisał/a:
Co do opisu dipola, balunu ( różnie na to mówicie... :niepewny: ) to znalazłem tylko opis z użytkowania anteny.

Kr00, na pewno?

Odpowiedź na swoje pytanie możesz znaleźć na forum.
Wypadałoby użyć opcji Szukaj!


A tu?

Anteny polowe CB - dipole

Sposoby rozwieszenia dipola antenowego w terenie.

Kr00 napisał/a:
używałeś Alana 38 na akumulatorkach? Jakie to były akumulatory? Na ile starczały?

Zwykłe akumulatorki paluszki, chyba 2600mAh. Nie pamiętam na ile starczały, ale całodniowy wypad ze sporą ilością gadania na pewno obsłużyły.
 
 
 
Kr00 



Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 6
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 25-06-2010, 14:34   

Witajcie,
dzięki za opisy i pomoc wszystko w wolnej chwili przestudiuje i dam znać.:)
A te akumulatorki to były jakieś firmowe?;)
Pozdrowionka :P
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-06-2010, 16:36   
   admin


Kr00, a co za różnica? Ważne aby trzymały pojemność :hihi:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka