Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sieć łączności
Autor Wiadomość
Marabud 



Dołączył: 14 Wrz 2019
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 14-09-2019, 00:55   Sieć łączności

Mój problem nie jest z natury krotkofalarski wiec umieszczam go w tym dziale. Jeśli powinien być w innym miejscu proszę o przeniesienie.

Do rzeczy. Potrzebuję stworzyć sieć łączności w firmie. Na zasadzie takiej że tego co mówi dyspozytor ma słyszeć ogół pracowników wyposażonych w radia, lub tylko określona grupa. Z tego co się zorientowałem może to być zrealizowane za pomocą kodowania CTCSS. Jeśli nie proszę poprawiac moje wywody.
W związku z powyższym odpada połączenie typu GSM bo mogę dzwonić tylko do jednego człowieka naraz. Próbowaliśmy używać krótkofalówek typu PMR i zdaje to rezultaty ale na ograniczonej powierzchni. A ja potrzebuje objac zasięgiem dwie lokalizacje w różnych punktach miasta.
Radio CB odpada bo jest zbyt ogólno dostępne a ludzie którzy tego używają powiedzmy mało kuturalni.
Wiem że nie mogę legalnie używać PMR o większej mocy ani waszego krotkofalarskiego sprzętu bez zdanych egzaminów bo u mnie to nie realne. Na wykupienie własnych częstotliwościmnie nie stać i aż takiego parcia na to nie mam.
Chce w jakos ugryźć ten temat w firmie. W sposób nie zabroniony przez prawo. Może nie tak zaawansowany jak pogotowie czy taksówki ale coś podobnego. Jak na razie wszystko wskazuje że to nie realne, ale może jest jakiś sposób na realizację tego zamiaru. Z góry dziękuję za wszelkie pomysły.
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 14-09-2019, 01:24   
   admin


Marbud napisał/a:
potrzebuje objac zasięgiem dwie lokalizacje w różnych punktach miasta

Jakie są odległości pomiędzy tymi lokalizacjami?
Być może już rozważałeś taka możliwość (i nie wchodzi w grę z powodów o jakich piszę poniżej). Niektóre sklepy krótkofalarskie umożliwiają wykup pozwolenia radiowego na przydzielone im częstotliwości. Zazwyczaj w parze z kupionymi u nich radiami typu ręczniak. Dla firmy to groszowe sprawy. Z takiej możliwości korzystają często paralotniarze lub grupy rekonstrukcyjne itp. Nie będziecie jedynymi użytkownikami 1 - 2 częstotliwości które dają w ofercie ale może się okazać, że w Twojej okolicy nie ma nikogo kto by z tego korzystał.
Jednak nie jestem pewien, czy nie jest to tylko pozwolenie "niekomercyjne". I czy wolno przy takich pozwoleniach radiowych używać zewnętrznych anten (np. na dachu budynku) dla zwiększenia zasięgu.

EDIT

Sprawdzając ofertę sklepów widzę, że sprzedają takie pozwolenia radiowe również dla firm i instytucji, więc nie ma powodów dla których nie mógłbyś z tego skorzystać. Jednak radia możne używać chyba tylko jako ręczne. Z tym, że 5 W w takim np. Baofengu, to nie 0,5 W jakim można nadawać w PMR.

EDIT2

A jeśli masz np. biuro wysoko w wieżowcu i okna wychodzące na tą drugą lokalizację, to dłuższa antena na dachu nie jest Ci potrzebna ;)
 
 
 
Marabud 



Dołączył: 14 Wrz 2019
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-09-2019, 00:03   

Dziękuję za szybką odpowiedź. radia ręczne o jakich piszesz z przypisanymi do nich czestotliwosciami wrzuciłem do wspólnego worka z PMR. Wiem że typowe PMR to takie bardziej zabawki dla dzieci, ale dla mnie na jedno wychodzi. Nie zdają egzaminu. Za duża odległość i przeszkody pomiędzy użytkownikami. Nie mam biura w wierzowcu :(
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 16-09-2019, 21:25   

Ja bym się nie przejmował. Wystaw długą antenę na wysokim maszcie. Nawet z ręczniaka w takim układzie polecisz na całe miasto.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka