Wysłany: 03-10-2010, 09:34 Satelity amatorskie Radio CB: brak Antena CB: brak Akcesoria CB: brak Radio KF: FT-767GX Antena KF: inverted V
Umieszczenie przemiennika amatorskiego w kosmosie niesamowicie zwiększa jego zasięg i to stało się powodem budowy satelitów amatorskich. Jest ich wiele, pracują na różnych częstoliwościach i różnymi emisjami, poruszają się po różnych orbitach. W tej grupie są satelity pracujące emisją FM, które słychać nawet na zwykłych ręczniakach. Z reguły nadaje się na innym paśmie niż słucha. Dzięki temu możemy usłyszeć z kosmosu własne nadawanie, niestety musimy mieć możliwość pracy na dwóch różnych pasmach (często 144 i 432 MHz ). Do pracy przez satelity wystarcza niewielka moc kilku watów, a zasięg dochodzi do kilku tysięcy kilometrów. Aby skutecznie pracować przez satelity niezbędna jest znajomość tras przelotu. W internecie jest wiele programów śledzących ruch w kosmosie, polecam jednak ORBITRON dostępny na stronie autora http://www.stoff.pl/
Na początek posiadaczom sprzętu FM proponuję posłuchania satelitów AO51. SO50, HO68.
Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez jotbei 03-10-2010, 09:35, w całości zmieniany 1 raz
Wysłany: 03-10-2010, 12:33
Radio CB: brak Antena CB: brak Akcesoria CB: brak Radio KF: FT-767GX Antena KF: inverted V
Paweł, pobierz darmowy program Orbitron i zainstaluj. Ten program wszystko Ci wyliczy, wyświetli, poda częstotliwości. Są dziesiątki satelitów amatorskich, ale nie wszystkie są czynne. Dla satelity na niskiej orbicie przelot jest co około 90 minut i czas użyteczny na zrobienie QSO dochodzi do 20 minut. Najdłuższy czas użyteczny jest wtedy, gdy aktualna orbita satlity przebiega nad naszą głową. Zasada jest prosta, widzimy satelitę to mamy możliwość zrobienia QSO. Ale sa też orbity nieużyteczne, bo np. niewidoczne z naszego QTH, lub akurat transponder jest wyłączony. Wszystkiego dowiesz się z progamu Orbitron. Najlepiej gdybyś miał antenę kilka elementów kierunkową i śledził nią satelitę ( np. z ręki). Sygnały często są powyżej S9. Jeśli chcesz spróbowac to zamieszczę tutaj lub prześlę na priv kilka orbit. Jakie masz radio ? SSB, FM ? 144, 432 ?
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 03-10-2010, 14:28
Skoro niektóre satelity słychać nawet na ręczniakach, to tym bardziej będzie to możliwe przy instalacjach wykorzystujących anteny vertical, jakie wielu z nas ma w domu czy choćby na samochodzie. Problem tylko w tym, że nie zawsze jest do dyspozycji radio potrafiące pracować jednocześnie na dwóch różnych pasmach.
Tym niemniej zabawa w polowanie na przelatujące satelity może być całkiem ciekawa, choćby na początek miałyby to być tylko nasłuchy.
Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Gru 2009 Posty: 1852 Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 03-10-2010, 14:44
Posiadam radio pracujące na 2m i 70cm. Jestem w stanie w miarę szybko przeskoczyć z jednej częstotliwości na 2m na inną częstotliwość na 70cm. Niestety tylko FM i tylko 5W.
Zaraz zabiorę się za orbitrona i lekturę.
Edit:
Na dachu pałka radmora, zdarzało mi się słyszeć ISS bardzo wyraźnie jak robili łączności - przy okazji pytanie - jeśli chciałbym się do nich dowołać do wołać na 145,800 (czyli na częstotliwości na której ich słyszę) czy z jakimś shiftem?
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 03-10-2010, 14:46, w całości zmieniany 1 raz
Wysłany: 03-10-2010, 16:54
Radio CB: brak Antena CB: brak Akcesoria CB: brak Radio KF: FT-767GX Antena KF: inverted V
Do ISS pracuje sie na 145,200. Czasem chodzą w simpleksie, a czsem z shiftem +600 kHz i wtedy słychać ich na 145,800. Niestety verticale nie są dobre do pracy z satelitami, ze względu na swoją charakterystykę promieniowania. Verticale mają dookólną charakterystykę , ale dla niskich kątów promieniowania. Pionowo w górę mają minimum charakterystyki, a więc nie będą promieniować do satelity nad głową. Lepszy jest zwykły dipol poziomy, a znacznie lepiej jeśli mamy antenę kierunkową z zyskiem, choćby niewielkim. Jeśli radio pozwala nadawać na 145 i słuchać na 435 lub odwrotnie, istnieje szansa na pracę przez satelity. Niestety nie mamy wtedy podsłuchu własnego sygnału i to może być drobnym problemem. Najlepiej używać odzielnego nadajnika i odbiornika, lub radia z modem satelitarnym np.FT736. Ale można tez używać ręczniaka do nadawania, a do słuchania dobudować sobie konwerter choćby do radia CB. Trzeba pamiętać, że przy pracy z satelitami daje o sobie znać efekt dopplera, a więc częstotliwości mogą się różnić od tych podanych w tabelkach nawet o kilka kHz. Przy nadawaniu na FM używa się z reguły CTCSS.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum