Przemku informacji w internecie o tej antenie nie brakuje, napisz jeszcze na jakie pasmo interesowała by Cię ta antena. Dla CB opis masz np. tutaj: http://cbworld.w.interia.pl/hb_eln.html
Wysłany: 23-02-2010, 09:30
Radio KF: jest Antena KF: jest Akcesoria KF: są
Tak naprawdę to interesuje się tą konstrukcją prowodyr czyli kolega Piotr, ale ostatnio udaje nieśmiałego myśliciela i woli gdybać niż wrzucić tutaj pytanie )
Informacji o klasycznej wersji tej anteny jest sporo, to fakt, mnie natomiast interesuje wersja zbudowana albo z elementów teleskopowych (np. domowe anteny telewizyjne) albo wersja zamieszczona przez Przemka. Główną ideą jest zminiaturyzowanie tej konstrukcji. Poszukuję głównie wsparcia konstruktorskiego np. jak zrobić linnie fazującą na teleskopach lub jak osadzić gniazda na rurkach? Z samym wyliczeniem długości elementów i wykonaniem wersji 'classic' nie ma kłopotu.
blebleple na początek prosiłbym o uzupełnienie profilu, domyślam się, że jesteś tym właśnie "Piotrem" wspomnianym wcześniej przez Przemka.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje intencje, ale ma to być antena, którą będzie można dopasować do kilku (2 - 3) pasm poprzez zmianę długości elementów Jeżeli tak, to zadanie bardzo trudne do wykonania, bo niestety wszystkie (prawie) elementy tej anteny muszą zmienić długość przy zmianie pasma. Przynajmniej tak wynika z tego artykułu.
Odnośnie "wsparcia konstruktorskiego" to napisz najpierw na jakie pasmo (pasma) ma to być antena i jakie masz ogólne założenia, wtedy wspólnie postaramy się coś pomóc. Bo jak narazie to piszemy o wszystkim, a niekoniecznie będzie Ci to potrzebne.
Wysłany: 24-02-2010, 20:47
Radio KF: jest Antena KF: jest Akcesoria KF: są
Antena ma być raczej jednopasmowa, ale w wersji "kieszeniowej" w pełni demontowalna w prosty sposób. W podanym wyżej linku jest to ładnie zaprezentowane na zdjęciach, łaczenia to wtyki i gniazda oraz nagwintowane części anteny.
O to głównie Piotrowi chodziło.
To ja bym to widział tak: boom i elementy z przymocowanymi na stałe dopasowaniami gamma zrobić podobnie jak na zdjęciach z 1 linku w tym temacie (boom ~25cm i dopasowania po ~40cm), a dopiero do tego przymocowywać właściwe części radiatora i reflektora (max po 30cm). Jeżeli natomiast miałoby to być krótsze, to wymagałoby to już więcej komplikacji. I skutkowałoby to niestety mniejszą trwałością i pewnością pracy takiej anteny.
Podajcie maksymalną długość tej anteny po złożeniu, czy macie już jakieś upatrzone elementy do budowy, ewentualnie jeszcze jakieś inne obostrzenia konstrukcyjne i będziemy myśleć
Poniżej link do wersji modułowej wzorowanej na tej sprzedawanej przez WIMO:
http://ea8nc.com/documents/6.html
Wygląda to bardzo solidnie. Założenieniem jest jej przewożenie w 25l plecaku więc takie gabaryty po złożeniu są dla mnie satysfakcjonujące. Wersja teleskopowa po złożeniu byłaby pewnie jeszcze mniejsza ale i mniej trwała.
[ Dodano: 2010-02-25, 11:40 ]
Przepraszam za pomyłkę, oczywiście chodzi o jej gabaryty po 'rozłożeniu'.
[ Dodano: 2010-02-25, 11:42 ]
Wymiary anteny po złożeniu są dla mnie nieistotne, a poza tym ściśle wynikną z obliczeń na konkretny band. W tym przypadku jak pisałem chodzi o 2m.
Ostatnio zmieniony przez blebleple 25-02-2010, 10:21, w całości zmieniany 2 razy
Dobra teraz już wszystko jasne Sprawdziłem w plecaku o pojemności 25l zmieści się kilka rurek o długości ~40cm W związku z powyższym moim zdaniem nie ma co bardziej komplikować konstrukcji, tylko oprzeć się na rozwiązaniu proponowanym w podanych przez Was linkach.
Zatem najpierw wycieczka po sklepach z artykułami do CO w poszukiwaniu odpowiednich rurek, jakiś sklep motoryzacyjny w celu zakupienia przewodów hamulcowych na metry (na dopasowania gamma), potem jakiś jeszcze inny sklep metalurgiczny w celu zakupienia prętów miedzianych na "promienniki", a na końcu na wolumen po gniazda i wtyki UC-1 oraz trymer do dostrojenia całości.
Jak już wszystko będziecie mieli zebrane do kupy to wycieczka do Jarka Lejonka coby to odpowiednio obrobił i sklecił do kupy. I wtedy dumni będziecie mogli wybrać się w teren i zobaczyć jak to działa. Po powrocie dokonacie odpowiednich modyfikacji i dopiero wtedy antena będzie skończona. Jak to mawia Góral - łatwizna
Cała antena będzie składała się z następujących elementów:
1. Boom ~25cm - 1 szt.
2. Dopasowania gamma ~40 cm - 2 szt.
3. "Promienniki" ~30cm - 4 szt.
Całość w wersji rozmontowanej będzie wielkości średniego parasola, czy też 2 puszek piwa postawionych jedna na drugiej, co nie powinno być problemem
Najwięcej trudności może przysporzyć odpowiednie zamontowanie trymera, ale nie jest to niemożliwe
Dzięki wszystkim za wsparcie ale jednak odpuszczę sobie tworzenie tej konstrukcji. Znalazłem alternatywę, która jest jeszcze łatwiejsza do wykonania a jej skuteczność jest porównywalna z HB9CV. Mam na myśli Moxon Beam w jego najprostszej postaci http://www.isy.liu.se/~mj/HAM/ANT/
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum