Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowski Klub Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji
Autor Wiadomość
SP3AYA Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 4924
Wysłany: 02-03-2016, 21:51   Spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji
   admin


Na stronie PZK:

W dniu 29. lutego 2016 roku w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie poświęcone szeroko pojętej problematyce krótkofalarstwa. Inicjatorem spotkania był prezes Fundacji OPOR pan Witold Zakrzewski. Ze strony MC udział w spotkaniu wzięli: pan Piotr Woźny – podsekretarz stanu w MC, pani Justyna Romanowska – zastępca Dyrektora Departamentu Telekomunikacji (DT), pan Dariusz Dąbek zastępca Dyrektora Departamentu Telekomunikacji oraz pracownicy DT.

Stronę społeczną reprezentował inicjator spotkania oraz (alfabetycznie): Włodzimierz Karczewski SQ5WWK (LOK), Robert Luśnia SP5XVY (niezrzeszony), Marek Ruszczak SP5UAR (PZK) i Piotr Skrzypczak SP2JMR (PZK).

Otwierając spotkanie wiceminister Piotr WOŹNY oświadczył, że chce znaleźć wspólny mianownik w postulatach różnych odłamów środowiska krótkofalarskiego – czasami niespójnych, a czasami wręcz sprzecznych.

Wstępną część spotkania stanowiła prezentacja przygotowana i przedstawiona przez pana Witolda Zakrzewskiego, obejmująca:
1. Informację, że w Polsce działa aktualnie 91 organizacji krótkofalarskich, skupionych wokół dwóch głównych ośrodków, liczących w sumie ponad 10 tysięcy czynnych nadawców.
2. Wymienienie obowiązujących regulacji prawnych: Prawo Telekomunikacyjne, rozporządzenie w sprawie świadectw operatora, rozporządzenie w sprawie pozwoleń radiowych, rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowej Tabeli Przeznaczeń Częstotliwości.
3. Ocenę obowiązujących przepisów ograniczoną do wskazania niedociągnięć w działaniu (na podstawie tych przepisów) regulatora, czyli UKE.
4. Wzory zagraniczne administracji cyfryzacji: Wielka Brytania – OFCOM, Francja – ANFR, USA – FCC.
5. Oczekiwane przez FOPOR zmiany: „uspołecznienie” egzaminu na świadectwo operatora i zwiększenie jego dostępności m. in. przez powołanie egzaminatorów ze środowiska krótkofalarskiego, możliwość składania wniosków o pozwolenie radiowe przez interaktywny formularz internetowy jak w USA czy Wielkiej Brytanii (nie ePUAP, bo nie spełnia oczekiwań osób fizycznych i małych stowarzyszeń), możliwość składania wniosków natychmiast po egzaminie, jawność decyzji w sprawnie pozwoleń, uporządkowanie identyfikacji stacji, skrócenie czasu wydawania pozwoleń do 14 dni, możliwość przedłużania pozwolenia radiowego przed jego wygaśnięciem, likwidację operatora odpowiedzialnego w klubach, dopuszczenie pracy na stacji osoby bez uprawnień pod nadzorem posiadacza uprawnień, wprowadzenie pozwolenia elektronicznego, uwzględnienie rekomendacji WRC w KTPCz.
6. Mapę drogową: powołanie zespołu roboczego i w ciągu 6 miesięcy wypracowanie proponowanych zapisów do nowelizacji prawa.

Wiceminister podjął temat zespołu roboczego, proponując podzielenie sumy przedstawionych problemy na dwa wątki: „transparentność” oraz „funkcjonowanie UKE”. Zgodzono się też, aby uwzględnić Urząd Komunikacji Elektronicznej i Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami w pracach zespołu roboczego.

Wystąpienie przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców skupiło się na następujących problemach:

1. Kompatybilności elektromagnetycznej i związanych z tym problemów eksploatacji urządzeń nie spełniających norm UE, a mianowicie wzrostem poziomu tła radiowego oraz uniemożliwianiem pracy radiostacji służby radiokomunikacyjnej amatorskiej przez źle zainstalowane lub wadliwe urządzenia innych służb.

2. Udostępnieniu krótkofalowcom pasma 5 MHz zgodnie z rekomendacją WRC 2015 (PZK występował o to pasmo już 5-krotnie, począwszy od 2001 roku).

3. Szczególnych warunków wykonywania służby radiokomunikacyjnej amatorskiej w przewidzianych dla niej zakresach częstotliwości, co ma szczególne znaczenie dla łączności bezpieczeństwa (emergency).

4. Kwestii powołania zewnętrznych komisji egzaminacyjnych w SRA (postulat zbieżny z propozycjami Fundacji OPOR).

5. Jednoznaczne określenie uprawnień na stacjach należących do podmiotów prawnych. (postulat zbieżny z oczekiwaniami Fundacji OPOR).

6. Sprawa prawnego uregulowania i określenia jednoznacznych zasad łączności w sieciach typu „Echolink” i pokrewnych oraz zdalnego sterowania radiostacji amatorskich w wykorzystaniem łącz internetowych i przewodowych (tzw. „remote control” - praca zdalna).

7. Przygotowanie wytycznych dla ustawy regulującej służbę radiokomunikacyjną amatorską w Polsce.

8. Zmianę zapisów w KTPCz dotyczących ograniczeń w pasmach 50 MHz, 70 MHz i 3,4 GHz (wnioski przekazane przez PK UKF).

9. Zmiana ustawy Prawo Telekomunikacyjne tak, aby możliwe było wydanie rozporządzenia wprowadzającego rozporządzenia w sprawie pozwoleń radiowych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej i wprowadzenie w przedmiotowym rozporządzeniu regulacji dotyczących wykonywania służby radiokomunikacyjnej amatorskiej.

Propozycje PZK zostały przyjęte przez wiceministra MC, pana Piotra Woźnego jako „trzeci wątek” prac zespołu roboczego.

Najważniejszym osiągnięciem spotkania było uzgodnienie terminu kolejnego spotkania na 21 marca br. Do tego czasu Departament Telekomunikacji MC przygotuje agendę prac z podziałem na uzgodnione trzy wątki spraw oraz położeniem specjalnego nacisku na transparentność działań administracji rządowej (w tym regulatora) oraz zapewni uczestnictwo w pracach osób z UKE i WBZCz.

Spotkanie odbyło się w bardzo życzliwej atmosferze. Strona ministerialna zadeklarowała chęć zakończenia prac związanych z nowelizacją aktów prawnych dotyczących służby radiokomunikacyjnej amatorskiej do końca czerwca br.

Piotr Skrzypczak SP2JMR, Marek Ruszczak SP5UARW innym newsie prezes Jerzy Jakubowski SP7CBG pisze:


Spotkanie uzgodnieniowe

W związku z wyznaczonym w Ministerstwie Cyfryzacji na dzień 21 marca br. kolejnym spotkaniem przedstawicieli organizacji radioamatorskich, w imieniu Polskiego Związku Krótkofalowców, proponuję omówienie i przygotowanie wspólnych propozycji, które będą przedstawione przez nasze środowisko.

Na to spotkanie proponuję dzień 9 marca br. (środa) godz. 10:00, a miejscem spotkania byłaby siedziba Łódzkiego Oddziału Terenowego PZK w Łodzi, przy ul. Przędzalnianej 102/104 blok nr 13 lokal 50.

Bardzo proszę o potwierdzenie uczestnictwa.


Ciekawi mnie które z postulatów zawartych w powyższej informacji uważacie za ważne, albo co chcielibyście aby uczestnicy kolejnego spotkania na nim poruszyli?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
Spotkania klubowe po przerwie wakacyjnej
Jesienne spotkanie w Dolinie Baryczy
Spotkanie Niedźwiedź 2009. 19 do 21 czerwca.
55 skautowe spotkanie w eterze JOTA 2012 w dniach 20-21.10
Spotkanie krótkofalowców Twierdza 18-19.09.2010
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKIPiszemy poprawnie po polsku

WASR

SP3ZIR

statystyka