Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 05-08-2022, 20:29 Nowe sygnały radiowe z kosmosu w paśmie 70cm
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców nr 2022 z dnia 3 sierpnia 2022.
Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK zamieścili takie informacje:
Informujemy, że przez najbliższe około półtora roku będą okresowo pojawiać się sygnały radiowe w paśmie 70cm, pochodzące z kosmosu. Przykład demonstruje Tomasz SP5LOT na swoim nagraniu wideo https://www.youtube.com/watch?v=aWIzvVaR72I . W dniu 21 czerwca 2022 odbył się spacer kosmiczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w którym uczestniczyli Oleg Artemyev i Samantha Cristoforetti (IZ0UDF). Podczas spaceru wypuszczono dziesięć satelitów typu CubeSat.
Urządzenia te mają pracować jako konstelacja radioamatorska w zakresie 437,000 - 437,1125 MHz. Odbierając te sygnały na Ziemi, należy pamiętać, że częstotliwość ze względu na efekt Dopplera będzie przesunięta, a zakres szerszy. Różnica częstotliwości pomiędzy częstotliwością nadawczą obiektu poruszającego się w komosie a odbiorczą na Ziemi, może wynosić nawet 25kHz.
Poniżej zestawiono niektóre parametry radioamatorskie urządzeń.
Dwa mikrosatelity – „Ciołkowski-Riazań 1” i „Ciołkowski-Riazań 2” zaczęto opracowywać już w 2018 roku na Uniwersytecie Stanu Południowo-Zachodniego (skrót: SWSU) w Kursku (Rosja), we współpracy z Riazańskim Państwowym Uniwersytetem Radiotechnicznym (skrót: RSREU) w Riazaniu, (Rosja).
Jest to kontynuacja programu eksperymentu kosmicznego "Radioskaf". Mają one, podobnie do swoich poprzedników (SuitSat-1 i 2) też wypuszczonych ręcznie z ISS, nadawać obrazy SSTV. Ponadto ARISSat-1 (SuitSat-2) nadawał pozdrowienia głosowe w różnych językach świata.
Tym razem konstruktorzy zaplanowali, aby urządzenia nadawały pozdrowienia w różnych językach z okazji ważnych dat i świąt. Za pomocą satelitów "Ciołkowski-Riazań 1/2" mają być prowadzone zajęcia lekcyjne z kosmosu dla dzieci w wieku szkolnym. Dla przypomnienia, eksperyment kosmiczny "Radioskaf" jest przeprowadzany w ramach programu studenckiego i dotyczy edukacji kosmicznej młodzieży rosyjskiej. W ramach programu realizowane są projekty rozwoju, szkolenia i umieszczania na orbicie Ziemi eksperymentalnych ultra-małych statków kosmicznych do różnych celów. Dalej Dmitrij R4UAB, informuje na swojej stronie internetowej, że konstelacja wspomnianych satelitów ma jednak więcej funkcji radioamatorskich oraz eksperymentów, np. badanie propagacji w pasmie radioamatorskim 70cm na niskiej orbicie. Ponadto ma służyć do kalibracji sprzętu radioteleskopu rosyjskiego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum