Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowski Klub Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
13-10-2009, 22:14
Jak zostać HAM'sem?
Autor Wiadomość
GóralArtykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 296
  Wysłany: 02-09-2009, 13:34   Jak zostać HAM'sem?

Cytat:


Złożenie papierów ,W służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydawane są dwa rodzaje świadectw:
świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych - uprawniające do obsługi urządzeń radiowych pracujących we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uprawniające do ubiegania się o pozwolenie kategorii 1,
świadectwo klasy C operatora urządzeń radiowych - uprawniające do obsługi urządzeń radiowych pracujących w zakresach częstotliwości 1810-2000 kHz, 3500-3800 kHz, 21000-21450 kHz, 28000-29700 kHz, 144-146 MHz 430-440 MHz i 10-10,5 GHz, przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uprawniające do ubiegania się o pozwolenie kategorii 3.

Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa Prezesowi UKE pisemny wniosek (wraz z wymaganymi załącznikami) o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w termine co najmniej 14 dni przed wskazanym we wniosku terminem egzaminu. Informacja o niezbędnych załącznikach do wniosków oraz o wysokości opłat za egzamin i za wydanie świadectwa podane są na 2-ej stronie wniosku.
W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu, opłata za przeprowadzenie egzaminu (na wniosek zainteresowanego) podlega zwrotowi albo podlega zaliczeniu na poczet opłaty za przeprowadzenie egzaminu w innym terminie, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym sekretarza komisji egzaminacyjnej nie później niż w dniu egzaminu.

źródło: UKE

Cytat:
i opłaty


III. Opłaty za egzamin i świadectwa

1.Wysokości opłat za egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej:

a) świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych - 50 zł,

b) świadectwo klasy C operatora urządzeń radiowych - 25 zł,

2. Wysokości opłat za wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej:

a) świadectwa klasy A - 25 zł,

b) świadectwa klasy C - 15 zł,

3. Wysokość opłaty za wydanie duplikatu świadectwa wynosi 15 zł.

4. Wysokość opłaty za wymianę świadectwa wynosi 15 zł.

5. Opłata za przystąpienie do egzaminu poprawkowego wynosi 50% kwoty określonej w pkt 1.

6. Za egzamin i za wydanie świadectwa należy dokonać wpłaty na poniższe konto:

Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Kasprzaka 18/20 01-211 Warszawa
NBP O/O Warszawa
49 1010 1010 0060 4413 9150 0000

Obowiązkowo należy podać tytuł wpłaty: za egzamin i wydanie świadectwa kl .... w Sł. AMAT


źróło: UKE


Cytat:
egzamin,
IV. Nowy sposób egzaminowania

Dla zapewnienia przejrzystości systemu egzaminowania oraz umożliwienia zapoznania się z formą egzaminowania osobom zainteresowanym przystąpieniem do egzaminu, w załączniku "Pytania egzaminacyjne" zamieszczamy pytania wraz z trzema odpowiedziami, z których tylko jedna jest poprawna (poprawna odpowiedź zaznaczona przez podkreślenie). Pytania odpowiadają wymaganiom egzaminacyjnym określonym w załączniku Nr 6 do rozporządzenia.

Ze zbioru tego bedą generowane losowo testy egzaminacyjne indywidualne dla każdego egzaminowanego – 5 pytań dla każdego z czterech przedmiotów egzaminacyjnych, łącznie 20 pytań. Zasady oceny określone są w § 19 w/w rozporządzenia. Przykładowy test egzaminacyjny na świadectwo Klasy A został umieszczony na dole strony jako załącznik „Test na świadectwo kl A”.


źródło UKE

Wnioski i zestawł pytań egzaminacyjnych-KLIK


Cytat:
,Pozwolenie radiowe
Po pozytywnym zakończeniu powyższego udajemy się do okręgowego oddziału UKE z odebranym Świadectwem Operatora, które przysyłane jest pocztą w czasie około 3 tygodni od egzaminu, oraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia radiowego

IV. Opłaty skarbowe

Zgodnie z art. 6 ust 1, pkt 3 Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. ( Dz. U. Nr 225, poz. 1635) z chwilą złożenia wniosku o wydanie pozwolenia radiowego powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej określonej w załączniku do ustawy (cz. III poz. 44), w wysokości: 82 złotych.

Opłatę skarbową należy wpłacać:

bezgotówkowo na konto:

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Wola
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
54 1030 1508 0000 0005 5003 6045


lub gotówką w kasie:

Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Wola
Al. Solidarności 90; 01-003 Warszawa

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Wola jest organem właściwym w sprawach pobierania opłaty skarbowej za czynności wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie i Delegatury UKE w województwach.

źródło: UKE


Podstawa prawna i rodzaje pozwoleń

Cytat:
nadanie znaku [samego mnie ciekawi?
Nadawany odgórnie, do wyboru z dostępnej listy, można sobie zażyczyć czegoś konkretnego?Sufiks przyznawany jest z automatu, lecz istnieje możliwość wyboru. Zazwyczaj w delegaturze można wybrac sufiks z puli otrzymanej dla danego urzedu.
Możliwe jest równiez wydanie sufiksu na życzenie, o ile nie jest on juz zajęty. Cała procedura wydłuża się wówczas do momentu zweryfikowania tego warunku.
Zazwyczaj od momentu złożenia wniosku o pozwolenie radiowe do jego otrzymania mija okres około 2-3 tygodni. Można go skrócić deklarując chęć odbioru osobistego.
W moim przypadku cuda zdziałało bycie miłym i "słodkim"... pozwolenie odebrałem po 24h. :]
O ile call jest unikalny w skali świata, to sufiks może sie powatarzać zarówno w innych krajach, jak i w ramach Polsk, ale pod warunkiem że nie z tym samym prefiksem. O ile więc może istnieć znak SQ5OBU w przypadku gdy istnieje np. SP5OBU lub SP7OBU, to nie może istnieć np. SQ7OBU. Podobnie może istnieć call: 3Z0OBU czy HF123OBU

Cytat:
Przy okazji dlaczego prefiks SQ [SP się całkowicie wyczerpał?], dlaczego niektórzy mają sufiks dwu, a inni trzyliterowy?


Dla Polski została przyznana pewna pula prefiksów: HF, SN, SO, SP, SQ, SR, 3Z, z czego SR to stacje bezobsługowe (przemienniki), SO to stacje zagraniczne przebywające w SP powyżej 3 miesięcy, SP i SQ to stacje indywidualne i klubowe, a pozostałe to stacje okolicznościowe. Te ostatnie mogą miec równiez prefiksy sp i sq.
Sufiksy zazwyczaj sa trzy literowe, ale jest możliwe wybranie dwu- a nawet jednoliterowego. Robia tak najczęściej ci krótkofalowcy, którzy potrzebują łatwego "wywołania" w zawodach. Do nie dawna sufiksy dwu- i jednoliterowe oznaczały HAM'sów z bardzo długim stażem na pasmach, ale dzisiaj nie jest to juz oczywiste.
Cytat:
Po otrzymaniu pozwolenia można już montować sprzęt i nadawać?


Jedynym dokumentem pozwalającym na pracę na pasmach amatorskich jest pozwolenie radiowe, więc sama znajomośc znaku nie daje nam takiej możliwości. Ale od momentu otrzymania pozwolenia możemy od razu rozpocząć nadawanie.


Cytat:
Co daje przynależność do PZK i czy warto tam się zapisać?Przynależnośc do PZK to możliwośc wymiany kart qsl, co przy łącznościach idących w setki i tysiące daje spore oszczędności.
Przy oddziałach PZK najczęściej zrzeszonych jest sporo klubów krótkofalarskich, a więc to możliwośc spotkania grupy takich samych zapaleńcówi wymiany doświadczeń. Przynależnośc do PZK to ubezpieczenie grupowe, to pomoc prawna...

Kiedyś przynależnośc do PZK była obowiązkowa, była tez swojego rodzaju nobilitacją. Obecnie PZK to niestety dośc skostniała i mało wydajna organizacja, ale organizacja będąca reprezentantem SP w światowych organizacjach oraz główny przedstawiciel społeczności w rozmowach z władzami.
Czy warto? To pytanie, na które kazdy musi sobie sam odpowiedzieć.

Tekst uzyskał status Artykułu lub Recenzji.
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 22-01-2010, 00:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 4947
Wysłany: 02-09-2009, 16:52   
   admin


Dzięki Tomek za encykoledyczne wręcz ujęcie tematu :padam:

Góral napisał/a:
SP i SQ to stacje indywidualne i klubowe

Kiedyś sprawdzałem, że niestety ja nie mógłbym sobie zażyczyć sufiksu zaczynającego się od liter YA*, ponieważ Y jest zarezerwowany dla stacji klubowych.

Jakie jeszcze ograniczenia [jeśli są] w znakach są stosowane?

Czy prefiksy stacji okolicznościowych też rządzą się jakimiś prawami?

Góral napisał/a:
Sufiks przyznawany jest z automatu, lecz istnieje możliwość wyboru. Zazwyczaj w delegaturze można wybrac sufiks z puli otrzymanej dla danego urzedu.
Możliwe jest równiez wydanie sufiksu na życzenie, o ile nie jest on juz zajęty. Cała procedura wydłuża się wówczas do momentu zweryfikowania tego warunku.

Sufiksy przyznaje UKE [sami po zdanym egzaminie wysyłają znak do nas]? Czyli tam należy uderzyć jeśli się chce coś wybrać samodzielnie?

Laikowi nasuwa się też pytanie czy ten znak widnieje już na świadectwie operatora, czy jest to osobny dokument?
 
 
 
GóralArtykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 296
Wysłany: 03-09-2009, 16:24   

ya1 napisał/a:
Czy prefiksy stacji okolicznościowych też rządzą się jakimiś prawami?


Tak, mają byc nieobraźliwe... :]
A poważnie; stacje okolicznościowe powstaja z najróżniejszych powodów: ME w lekkiej atletyce, 70 rocznica wybuchu II WŚ, Dni Pabianic, 25-lecie spxABC na pasmach czy targi żeglarskie. W związku z tym znaki moga przybierac dowolne formy: HF70WAR, SN1918PR, SN25ABC etc.

Cytat:
Sufiksy przyznaje UKE [sami po zdanym egzaminie wysyłają znak do nas]? Czyli tam należy uderzyć jeśli się chce coś wybrać samodzielnie?
Tak, sufiksy przyznaje UKE i tam należy sie udać. :)

ya1 napisał/a:
zy ten znak widnieje już na świadectwie operatora, czy jest to osobny dokument?


Nie, znak widnieje dopiero na pozwoleniu radiowym, które otrzymujesz na podstawie świadectwa.
 
 
SP3AYA Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 4947
Wysłany: 03-09-2009, 19:08   
   admin


Czyli kolejność:

Najpierw zdaje się egzamin;
Potem dostaje się świadectwo;
I wtedy występuje się o pozwolenie z ew. wcześniejszym wyborem znaku w siedzibie UKE?
A na koniec hulaj dusza po pasmach ;) :oczami:
 
 
 
Interesant Znak KF: SQ5SDM
QTH lokator: KO02MG
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-10-2009, 00:17   

Witam wszystkich
ya1 napisał/a:
Czyli kolejność:

Najpierw zdaje się egzamin;
Potem dostaje się świadectwo;
I wtedy występuje się o pozwolenie z ew. wcześniejszym wyborem znaku w siedzibie UKE?
A na koniec hulaj dusza po pasmach ;) :oczami:

Mniej więcej tak
Ostatnio zmieniony przez Interesant 17-10-2009, 00:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SQ3POS Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81WP
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1536
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 03-08-2010, 09:31   

1. Czy wniosek o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych należy złożyć oficjalnie w Wawie?;-) Czy pod jakiś adres można wysłać?

2. Rozumiem, że we wniosku w miejscu kropek (FORMULARZ WNIOSKU o wydanie/wymianę *) świadectwa ............. operatora urządzeń radiowych) wpisujemy "klasy A"?

3. Domyślam się (tzn. mam nadzieję), że ten wniosek jednak można wysłać, rozumiem, że wtedy do koperty wkłada się sam wniosek i jakieś potwierdzenie wpłaty (za egzamin i świadectwo)?

Na razie tyle, czas się zmobilizować i wziąć do działania. :D
 
 
SQ3POS Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81WP
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1536
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 03-08-2010, 12:28   

Edytować postu już nie mogę, ale po wypiciu kawy chyba doszedłem do sedna sprawy. Wysyła się ten wniosek na adres, który na owym wniosku widnieje?

Sekretariat
Komisji Egzaminacyjnej d/s Operatorów
Urządzeń Radiowych w Służbie
Radiokomunikacyjnej Amatorskiej

ul. Marcina Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa

?;)
 
 
SQ6KBW Znak KF: SQ6KBW
QTH lokator: JO80DT
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 03-08-2010, 12:34   
   Radio KF: IC-706MKIIG , Wouxun KG-UVD1P
   Antena KF: AMPRO-80 i 20, NAGOYA MAG-79EL-3W


Tak
 
 
 
SQ3RPG Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 466
Skąd: Leszno
Wysłany: 03-08-2010, 17:30   
   jradmin

   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


moper, jeśli chodzi o punkt 2 i 3, to również się zgadza ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
Jak zostać członkiem PZK
Jak zostać członkiem PZK
Jak czytać ogłoszenia o pracę?
Jak [nie]należy przedstawić opis swoich urządzeń.
Zanim zostanie się krótkofalowcem
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKIPiszemy poprawnie po polsku

WASR

SP3ZIR

statystyka