Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
23-09-2009, 22:33
Jak ustawić SQ i RF-Gain?
Autor Wiadomość
rado 



Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 1
Skąd: katowice
Wysłany: 23-09-2009, 18:28   Jak ustawić SQ i RF-Gain?
   Radio CB: harry II
   Antena CB: ohio


Witam, z góry przepraszam za ten post, ale nigdy nie korzystałem z forum, mam tylko nadzieję że piszę w odpowiednim miejscu.
Mam następujący problem. Kupiłem kilka dni temu radio CB HARRY II i do tego antenę OHIO tej samej Firmy. Byłem u gościa, który mi ten sprzęt zestroił i niestety nie działa tak jak powinien. Na automacie często nic nie łapie, a jak zaczynam kręcić to bym musiał nic innego nie robić. W takim razie nie wiem, czy ten sprzęt jest może uszkodzony (nowy)? Wiem, że odbiór powinien być lepszy, gdyż kolego kupił sobie radio XXX za 1/3 ceny i o niebo lepiej mu odbiera. Może ja coś robię nie tak?? Proszę o radę. Pozdrawiam :rozpacz: :rozpacz:
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 24-09-2009, 20:32, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-09-2009, 19:30   
   admin


Przeniosłem. Harry to nie jest radio z SSB :)

Na początek spokojnie, bez paniki. Radio wcale nie musi być uszkodzone. Prawdopodobnie pokręciłeś gałami nie tak jak potrzeba [przydałoby się najpierw trochę poczytać co jest do czego :cisza: ]

Po kolei:

VOL - głośność tak jak Ci pasuje.
SQ - squelch. Maksymalnie w lewo, ale nie tak aby przeskoczyło w pozycję ASC.
RF GAIN - maksymalnie w prawo.

Teraz masz radio ustawione tak aby miało największą czułość i jak najwięcej słyszało. Będąc w mieście prawdopodobnie słyszysz sporo zgiełku i zakłóceń od pracujących wokół urządzeń elektrycznych. Postaraj się do nauki obsługi radia wybrać teren poza miastem, lub jak najspokojniejszy pod względem radiowym.

Do czego służą poszczególne pokrętła powinieneś już wiedzieć. Jeśli nie, to Twoją pierwszą lekturą powinien być ten temat.

Postaraj się teraz ustawić radio w sposób najbardziej odpowiedni. Z góry uprzedzam, że nie ma uniwersalnej recepty typu: "ta gałka na 10-tą, tamta na 15-tą i słyszysz najlepiej".

Przejdź na kanał gdzie zakłóceń jest najmniej. A przynajmniej na taki, na którym nie ma żadnych rozmów. Skręcaj SQ w prawo, aż "usłyszysz" ciszę. Wróć na kanał na którym chcesz rozmawiać [lub tylko odbierać]. Jeśli są tam większe zakłócenia lekko skoryguj ustawienia SQ. Pamiętaj, że każdy silniejszy od tych zakłóceń sygnał - np. postawienie nośnej i modulacja słyszanych stacji - powinien otworzyć squelcha.

OK. Szumy które tak nam uprzykrzają życie mamy opanowane. Teraz pora na to co mówią. Jeśli stacji jest dużo, szczególnie tych dalekich, które nie są dla Ciebie istotne - ich słyszalność można ograniczyć używając RF-Gaina. Pokręć lekko gałeczką w lewo. Postaraj się wyczuć moment kiedy zaczyna działać. W niektórych radiach jest to bardzo płynne, w innych bardziej skokowe. Ustaw tak, abyś słyszał te bliższe, wyraźniejsze sygnały, a ograniczył dalsze które Ci przeszkadzają. To tak, jakbyś skracał sobie antenę. Wiadomo, że krótka antena mniej słyszy i tylko bliskie, silne stacje. Tu jest prawie tak samo z tą funkcją.

Zapewniam Cię, że już po paru próbach będziesz ekspertem w ustawianiu swojego radia tak jak Ci pasuje w konkretnych warunkach w jakich pracujesz.

A czym jest ASC? To tak jakbyś zależnie od tych warunków aktywnie zwiększał próg czułości w jakim SQ przepuści sygnał w Twoim odbiorniku. Układ automatycznie robi to za Ciebie.



P.S. A swoją drogą... Wydawać 240 zł za antenę nie najlepszej jakości i długości poniżej jednego metra...

Nauczka na przyszłość! Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj o wszystkim co Cię interesuje przed zakupem. A potem pytaj o to czego nie zrozumiałeś, lub nie zostało wyjaśnione. Sporo kasy się marnuje przez niewiedzę...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka